Powrót do strony głównej
Ukraińskie Zakarpacie

Wstęp - infromacje i ciekawostki

Ukraińskie Zakarpacie to region bardzo mało znany w Polsce, chciaż znajduje się tuż za południowo-wschodnią granicą. Leży w dolinie Cisy, między Karpatami Wchodnimi a Niziną Węgierską. Położenie na styku różnych narodowości, religii i kultur oraz skomplikowana historia powoduje, że warto bliżej poznać ten region. Graniczy aż z 4 państawami: Polską, Słowacją, Węgrami i Rumunią (przejeżdzając ok. 200 km będziemy aż w 5 państwach). Na historię tego regionu mieli wpływ dawni i obecni mieszkanicy: Ukraińcy, Węgrzy, Rumuni, Cyganie, Rosjanie, Słowacy, Niemcy i inni. W ciągu 100 lat XX wieku Zakarpacie wchodziło w skład różnych organizmów państwowych i sytemów politycznych. Do końca I wojny światowej należało do Węgier w ramach Austro-Węgier. Po wojnie zostało włączone do Słowacji w ramach Czechosłowacji. Po rozpadzie Czechosłowacji nastąpiła próba utworzenia niezależnego państwa, Rusi Zakarpackiej, która została natychmiast zdławiona przez włączenie do Węgier. Od 1946 Zakarpacie oficjalnie jako obłast' wchodzi w skład Ukrainy członka Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Od rozpadu ZSRR jest w granicach samodzielniej Ukrainy. Mieszkańcy tego regionu musieli być wyjątkowo(!) "elastyczni" w poglądach politycznych, religijnych czy narodowych.

Mapa Ukrainy

Zakarpacie jest najbardziej na Zachód wysuniętym regionem Ukrainy

Warto zatrzymać się na jakiś czas i bliżej poznać ten dziewiczy turystycznie region. Dla turystów z zachodu (np. Polski) są to tereny bardzo mało znane, jest niewiele informacji o tym co można tam zwiedzić. Myślę, że jest to teren godny polecenia dla tych, którzy nie dysponując dużymi środkami, nie zważając na niewygody, chcą przeżyć przygodę odkrywania nieznanych dla innych miejsc oraz śladów kultury dawnych mieszkańców.
Latem 2003r. mieliśmy okazję z rodziną odwiedzić Zakarpacie. Naszym podstawowym źródłem informacji był przewodnik Wydawnictwa Pascal "Ukraina" z 2001 roku Adama Dylewskiego. Niestety nie opisuje on szczegółowo wszystkich miejsc wartych uwagi. Brakuje w nim np. informacji o unikalnych zabytkach, drewnianych cerkiewkach z XVI i XVII w oraz o uzdrowiskach, w których kuracjusze mogą korzystać ze źródeł solankowych. Na miejscu, dla chętnych poznać Zakarpacie, również nie ma zbyt wiele publikacji. Dlatego należy samemu dokonywać eksploracji na podstawie wskazówek i rad tych, którzy tam byli oraz życzliwych mieszkańców. Na tych terenach turysta jest tak osobliwym okazem, że wystarczy, w jakiejś wsi lub miasteczku, stanąć z mapą w ręku i już znajdzie się ktoś, kto chętnie wskaże drogę. My skorzystaliśmy ze wskazówek naszego gospodarza, u którego zatrzymaliśmy się na kwaterze.

Powrót do strony głównej

Poniżej przedstawiam kilkanaście zdjęć z ciekawych miejsc z naszej podróży na Zakarpacie.

Galeria zdjęć


Kliknij Kliknij Kliknij Kliknij
Prawosławny klasztor w Jabłecznej
Nowosiółki
Przełęcz Użocka
Ruiny zamku w Chuście
Kliknij Kliknij Kliknij Kliknij
Widok ze wzgórza zamkowego w Chuście
Wzgórza nad doliną Cisy
Wzgórza
Wiszący mosty
Kliknij Kliknij Kliknij Kliknij
Cerkiew z XVII
Cerkiew
Synewirski Park Narodowy Synewirski Park Narodowy
Kliknij Kliknij Kliknij Kliknij
Synewirski Park Narodowy
Przełęcz koło Meżyhirja
Słone jezioro w Sołotwinie
Cerkiew z XVIIw.
Kliknij Kliknij
Wnętrze maleńkej świątyni
Na zakończenie pobytu wspólne zdjęcie z gospodarzami

Powrót do strony głównejTą galerię wykonał
Jan Romańczuk
To jest moja pierwsza strona. Wszelkie uwagi i zapytania: janrom@poczta.onet.pl